Novela zákona umožní s FVE ušetřit i vydělat

10. 12. 2024

Novela zákona umožní na FVE ušetřit i vydělat ⚡

Již brzy budou moci firmy a domácnosti na svých solárních zařízeních nejen ušetřit, ale také vydělat. Chystaná novela energetického zákona Lex OZE 3 totiž zavádí akumulaci elektřiny a tzv. agregaci a flexibilitu, která bude mít za úkol zajistit další rozvoj flexibilních zdrojů, rozšířit stávající portfólio dodavatelů elektrické energie a zároveň umožní zapojení koncových spotřebitelů do stabilizace elektrické sítě. Novela právě míří ve Sněmovně do třetího čtení a k jejímu schválení by mělo dojít nejpozději do konce roku 2024.

Než si vysvětlíme, jak to celé bude fungovat, přiblížíme si několik základních pojmů z energetiky:

Flexibilita – schopnost upravovat výrobu a spotřebu elektřiny dle aktuálních potřeb elektrizační sítě a tím ji stabilizovat.

Agregace – sdružování více menších výrobců elektrické energie do jedné větší efektivnější a z hlediska výroby elektřiny také předvídatelnější skupiny. Agregovat do větších skupin lze nejen výrobce, ale i samotné spotřebitele.

Akumulace – ukládání elektrické energie (na později).

ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava) – správce a provozovatel elektrického vedení na území ČR.

Jak to tedy funguje?

Abychom si mohli v jakoukoliv denní nebo noční dobu rozsvítit žárovku , musí být výroba a spotřeba elektrického proudu v přenosové soustavě neustále v rovnováze. Řekněme takové energetické má dáti – dal. Vlivem stále vyššího počtu obnovitelných zdrojů, které jsou přímo závislé na rozmarech počasí, je však stále těžší najít mezi výrobou a spotřebou energie rovnováhu. 📈

Díky agregaci drobných výrobců elektřiny (např. majitelů solárních elektráren) do větších skupin a jejich zapojení do distribuční sítě, bude ČEPS, který přenosovou soustavu provozuje a dohlíží na její stabilitu, schopen flexibilněji reagovat na výkyvy v poptávce a nabídce, a efektivněji tak korigovat výrobu a spotřebu dle aktuálních potřeb. Tím se přenosová soustava stabilizuje a sníží se jak riziko případného blackoutu, tak potřeba vypínání některých zdrojů v případě přebytku (například velkých fotovoltaických parků).

Po uzákonění agregace a flexibility může být elektřina z těchto zdrojů navíc také ukládána do baterií 🔋 a využívána později, čímž se opět zvýší stabilita přenosové soustavy.

A spotřebitelé mohou být za takové vyrovnávání elektrické sítě finančně odměňováni. 🫰
U těch menších lze očekávat stovky korun měsíčně, u provozovatelů větších zdrojů až několik tisíc EUR ročně. 💶

Stále váháte s pořízením FVE pro váš projekt?

Kontaktujte nás a my vám rádi přiblížíme i další výhody FVE a doporučíme vhodný dotační program pro ještě větší úsporu.